Managerul Spitalului Clinic de Urgenta pentru Copii din Cluj-Napoca, Cornel Aldea, a declarat ca starea celor doi adolescenti este stabila, iar luni acestia vor fi reevaluati din punct de vedere medical.
"Au fost internati la noi doi elevi de clasa a VIII-a care aveau ameteli. Li s-au facut analize toxicologice si saptamana viitoare vom primi rezultatele pentru a vedea exact ce au consumat. Din cate se pare este vorba despre plante etnobotanice. Starea lor este stabila si vor ramane internati pana luni, cand va avea loc o reevaluare a starii lor de sanatate", a spus Aldea, potrivit MEDIAFAX.
Purtatorul de cuvant al Inspectoratului Scolar Judetean (ISJ) Cluj, Horea Corches, a declarat, la randul sau, ca cei doi sunt elevi la Scoala Generala "Nicolae Iorga" si au consumat substante etnobotanice vineri, intr-o pauza, in afara unitatii, dupa care au intrat la ore avand o stare de ameteala.
"Din informatiile furnizate de conducerea scolii se pare ca cei doi elevi de clasa a VIII-a au consumat droguri usoare, din plante etnobotanice, mai precis au fumat o tigara. Au sarit gardul scolii si au fumat in afara unitatii. Au primit tigara de la un alt coleg, din clasa a VII-a. Este surprinzator ceea ce s-a intamplat, cu atat mai mult cu cat noi derulam la ISJ Cluj programe privind pericolul consumului de droguri", a spus Corches.
Potrivit acestuia, imediat dupa ce elevii au fost descoperiti de catre profesori ca aveau ameteli conducerea scolii a anuntat SMURD si Politia, iar cei doi au fost internati la Unitatea de Primire a Urgentelor din cadrul Spitalului Clinic de Urgenta pentru Copii Cluj-Napoca.
Horea Corches a precizat ca atat cei doi elevi de clasa a VIII-a, cat si cel de clasa a VII-a care le-a furnizat tigara vor fi evaluati psihologic, iar Consiliul de Disciplina al scolii va lua masuri pentru sanctionarea lor.
Etnobotanice aduse din Olanda în România! Ce au transmis procurorii...
"Cei trei elevi vor fi evaluati din punct de vedere psihologic, iar comportamentul lor va fi analizat de Consiliul de Disciplina al scolii. Cei doi elevi de clasa a VIII-a risca scaderea notei la purtare pentru ca au sarit gardul scolii, si mai putin pentru incident, deoarece acesta a avut loc in afara incintei unitatii. Vom vedea ce masuri se vor lua impreuna si cu alte institutii si impotriva celuilalt elev, care le-a furnizat tigara din plante etnobotanice", a mai spus purtatorul de cuvant al ISJ Cluj.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
Mai multe despre
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Românca Alina Sabău, antreprenoare în fashion de lux, va deschide un nou...
Sursa: retail.ro
-
Ideea simplă care digitalizează un domeniu blocat în timp | Cum funcționează...
Sursa: start-up.ro
-
Makaveli își retrage candidatura la Primăria Capitalei și o susține pe Anca...
Sursa: kudika.ro
-
Tot ce trebuie să știi despre RODIE, fructul-minune cu multiple beneficii...
Sursa: garbo.ro