Procurorii Directiei Nationale Anticoruptie (DNA) ii cerceteaza pe Bogdan Nichitelea si Marian Anghel, ambii comisari in cadrul Garzii Financiare - Sectia Bucuresti, pentru luare de mita, potrivit unui comunicat de miercuri al DNA, citat de MEDIAFAX.
Anchetatorii au stabilit ca, luni, la un control de la o societate comerciala din Capitala, Bogdan Nichitelea si Marian Anghel i-au pretins administratorului firmei, denuntator in cauza, 5.000 de lei pentru a aplica o amenda mai redusa in raport cu neregulile constatate si pentru a nu suspenda activitatea societatii.
In aceeasi zi, cei doi comisari au primit de la denuntator 5.000 de lei, fiind prinsi in flagrant delict.
Marti, procurorii anticoruptie i-au retinut pentru 24 de ore, iar Tribunalul Bucuresti a hotarat, in aceeasi zi, arestarea preventiva a lui Bogdan Nichitelea pentru 29 de zile si cercetarea in stare de libertate a lui Marian Anghel.
Procurorii DNA au atacat aceasta decizie cu recurs, care va fi judecat de Curtea de Apel Bucuresti.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Un brand britanic de fish and chips intră pe piața din România. Cine este...
Sursa: retail.ro
-
Ochelarii pentru nevăzători .lumen, dezvoltați de o echipă din România,...
Sursa: start-up.ro
-
Horoscop bani 12–18 ianuarie 2026 – Claritate, echilibru și decizii...
Sursa: garbo.ro
-
Replica care l-a enervat pe Trump! Ce i-a transmis George Clooney după ce a...
Sursa: kudika.ro