In opinia A.D.T.I lipsa de profesionalism a organelor competente face ca pirateria in domeniul transporturilor sa continue sa se dezvolte. A.D.T.I. a cerut in nenumarate randuri organismelor din cadrul Ministerului de Interne, celor din Ministerul de Finante, dar si autoritatilor locale, sa aplice masuri legale pentru "starpirea" acestui fenomen, dar situatia nu s-a schimbat.
Protestatarii doresc elaborarea unei legi unice a transportului rutier, ce va trebui sa corespunda urmatoarelor revendicari: sanctionarea si eliminarea pirateriei existente, monopolurilor instaurate, concurentei neloiale si a fraudei fiscale.
De asemenea, Asociatia solicita elaborarea urgenta a unei hotarari de guvern, care sa stabileasca foarte clar, prevederi concrete de combatere a concurentei neloiale si a fraudei fiscale din randul transportatorilor neautorizati.
Saptamana protestelor incepe cu mitingurile profesorilor si studentilor
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
Test Drive Renault Clio 6 E-Tech: sustenabil și economic, dar și două neajunsuri
Sursa: green.start-up.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Îți curge sânge din nas? Cauze posibile ale epistaxisului și când ar trebui...
Sursa: garbo.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Misiunea Artemis 2 se întoarce spre Pământ după un record istoric. Costumele...
Sursa: kudika.ro