Astfel, in intervalul mentionat, in sudul Banatului, Oltenia, Muntenia, Dobrogea, sudul Moldovei si in zona Carpatilor Meridionali si Carpatilor de Curbura va ninge, vantul va avea intensificari viscolind temporar ninsoarea si se va depune strat nou de zapada. In Dobrogea precipitatiile vor fi si sub forma de lapovita sau ploaie si vor fi conditii de polei.
Judetele care vor intra sub incidenta codului galben sunt Caras Severin, Mehedinti, Valcea, Gorj, Dolj, Arges, Olt, Teleorman, Dambovita, Prahova, Ilfov (inclusiv Capitala), Giurgiu, Ialomita, Calarasi, Constanta, Tulcea, Braila, Buzau, Vrancea si Galati.
Meteorologii mai spun ca in sud-vestul si sudul tarii vor fi intensificari ale vantului incepand chiar din orele amiezei, cu viteze ce vor depasi, la rafala, 60-65 kilometri pe ora.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
Un brand britanic de fish and chips intră pe piața din România. Cine este...
Sursa: retail.ro
-
Test Drive Renault Clio 6 E-Tech: sustenabil și economic, dar și două neajunsuri
Sursa: green.start-up.ro
-
România în raportul How to Web: Eficiență slabă a capitalului și o scădere...
Sursa: start-up.ro
-
Este sau nu Corina Caragea căsătorită? Adevărul despre bărbatul din viața ei
Sursa: kudika.ro
-
Balonare după masă și disconfort abdominal? Greșeli comune, posibile cauze și...
Sursa: garbo.ro