Astfel, vamesii se mobilizeaza pentru a preintampina traficul peste granita, iar politistii au iesit la panda in pietele din marile orase. Cu toate acestea, reporterii „Adevarul" au reusit sa cumpere tigari netimbrate cu pana la 40% mai ieftine decat cele din magazin.
„Am un vecin care n-are serviciu, dar se ocupa numai cu chestia asta, cu vama. Ia tigari din duty-free si apoi le vinde prin cartier. Eu de la el cumpar. Iau pachetul de Pall Mall cu 6 lei si imi convine pentru ca la magazin trece de 8 lei", a declarat pentru Adevarul un fumator inrait.
Contrabanda este in floare si in vamile Nadlac sau Varsand, de la granita cu Ungaria. „Nu tinem nimic asupra noastra pentru a nu ne crea probleme. Recunosc ca nu e aceeasi calitate a marfii, dar ne mobilizam si noi cum putem", marturiseste un comerciant din apropierea Vamii Nadlac.
Cele sase magazine duty-free din Vama Portile de Fier I au inregistrat in primele zile de dupa Sarbatori vanzari mai mari cu 20 de procente fata de ultima saptamana a lui 2009. Un cartus de Kent sau de Marlboro costa aici cel mult 11 euro, adica mai ieftin cu 50% decat in tutungerie.
Cititi mai multe in Adevarul.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
[hi]Digitail[/hi], drumul din Iași la investiție series B și peste 10.000 de...
Sursa: start-up.ro
-
Românca Alina Sabău, antreprenoare în fashion de lux, va deschide un nou...
Sursa: retail.ro
-
George Burcea, moment controversat! De ce a izbucnit când a fost întrebat...
Sursa: kudika.ro
-
Tragedie șocantă în showbiz. Celebrele gemene Kessler au murit mână în mână,...
Sursa: garbo.ro