"Microbuzul in care se aflau cele sapte persoane a intrat din spate intr-un TIR care stationa in afara partii carosabile a soselei. Din primele cercetari reiese faptul ca microbuzul se deplasa cu viteza foarte mare, deoarece a intrat pana la jumatatea TIR-ului. Este posibil ca soferul microbuzului sa fi adormit la volan ori sa nu fi vazut camionul stationat, in conditiile in care ploua foarte tare", a declarat comisarul sef Liviu Naghi, purtatorul de cuvant al IPJ Brasov.
Soferul microbuzului si doua femei aflate in masina au decedat pe loc, iar alte patru persoane au fost grav ranite, fiind transportate spre Spitalul Clinic de Urgenta Brasov. Din nefericire, doi dintre pasagerii raniti au murit in drum spre spital.
Printre victime se numara un consilier local PDL din Bistrita, Ciprian Viorel Ilies (PDL), in varsta de 33 de ani, care a decedat, si un fost primar al comunei Micestii de Campie, care se afla in coma.
Potrivit sefului Directiei Finantelor Publice Bistrita-Nasaud, Sabin Iliesi, unchiul lui Ciprian Ilies, a inchiriat un microbuz pentru mai multi democrati-liberali din judet, ce urmau a se indrepta spre Bucuresti pentru a sustine concursuri pe posturile ramase vacante in institutii din subordinea Ministerului Agriculturii si Dezvoltarii Rurale.
"Ciprian a dat concurs pentru postul de sef la SAPARD Bistrita-Nasaud. A inchiriat un microbuz ca sa nu mearga cu mai multe masini. Am vorbit aseara (luni seara -n.r). Nu stiu ce s-a intamplat. Suntem distrusi, merg chiar acum la Rupea sa-l aduc acasa”, a spus Sabin Iliesi.
Potrivit Sorinei Drecsan de la Cancelaria Prefectului, in accidentul de la Rupea au mai murit sotii Liliana si Calin Gazdac, Anamaria Chereches si Valentin Vlasin, iar Ovidiu Valea si Flaviu Moldovan sunt in coma profunda. Liliana Gazdac tocmai luase concursul pentru postul de director adjunct al Oficiului Judetean de Consultanta Agricola, iar Calin Gazdac, cel de adjunct al Directiei pentru Agricultura si Dezvoltare Rurala. Anamaria Chereches promovase concursul de adjunct al DADR, iar Valentin Vlasin, pe cel de director coordonator al OJCA.
Ovidiu Valea a obtinut postul de director adjunct al DADR, in timp ce Flaviu Moldovan devenise director al Unitatii de Ameliorare si Reproductie in Zootehnie (UARZ).
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Românca Alina Sabău, antreprenoare în fashion de lux, va deschide un nou...
Sursa: retail.ro
-
Ideea simplă care digitalizează un domeniu blocat în timp | Cum funcționează...
Sursa: start-up.ro
-
Avionul care ar fi dispărut în 1955 și ar fi reapărut în 1985. Adevărul din...
Sursa: garbo.ro
-
FOTO: Destinații de schi aproape de casă pentru vacanța de iarnă 2025–2026....
Sursa: kudika.ro