De altfel, la conferinta de presa de dupa avanpremiera, producatorul peliculei, Cristi Puiu, a subliniat ca scandalul din Italia, de dupa proiectarea filmului la Festivalul de la Venetia, i se pare "o gluma proasta".
Dincolo de scandalul Mussolini si de valurile starnite odata cu acesta, "Francesca" se prezinta drept o fresca sociala care vorbeste despre prejudecatile, neputintele si, mai ales, iluziile omului de rand din Romania de azi.
Visul unei vieti mai bune in Italia si cel al unei afaceri mijlocite de coruptie si camatarie se impletesc, astfel, intr-un scenariu inspirat si credibil, pe care Paunescu si l-a dorit transformat in film dupa "episodul Mailat" din 2007. "Ideea acestui film o vedeam finalizata daca o scriu si o regizez eu", a explicat Bobby Paunescu dorinta de a fi atat regizor, cat si scenarist. Nu din orgoliu sau din ambitii nemasurate, ci pentru a obtine pe marele ecran exact povestea pe care o vedea, atunci, cu ochii mintii.
Rezultatul, obtinut prin casa de productie a lui Cristi Puiu, Mandragora, se arata mai mult decat promitator pentru un debut regizoral in lungmetraj, comenteaza NewsIn.
"Francesca" va rula si pe marile ecrane din Europa, in urma unor contracte care vor fi semnate cu distribuitorii, iar selectionarea peliculei in noua festivaluri demonstreaza, o data in plus, interesul pentru primul lungmetraj al lui Paunescu. Un interes indreptatit de calitatile filmului, dintre care pare sa se detaseze veridicitatea povestii.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
Test Drive Renault Clio 6 E-Tech: sustenabil și economic, dar și două neajunsuri
Sursa: green.start-up.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Îți curge sânge din nas? Cauze posibile ale epistaxisului și când ar trebui...
Sursa: garbo.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Ultimul drum al lui Mircea Lucescu. Il Luce va fi depus astăzi la Arena...
Sursa: kudika.ro