Dupa ceremonie, ministrul a coborat in Piata Constitutiei unde peste 2.000 de copii fac desene pe asfalt pe tema protejarii mediului.“Ma simt bine, ma simt liber, este minunat sa fii iar copil, eu i-am predat agenda lui Tudor, iar Tudor mi-a dat creta si am venit sa va ajut”, a adaugat ministrul.
Scrisoarea copiilor pe care a primit-o ministrul Nemirschi de ziua copilului, atrage atentia asupra problemelor de mediu. “Nimic nu mai exista daca vom mai continua asa, daca uneori poluarea mediului inconjurator este un rezultat al cauzelor naturale, cea mai mare parte din substantele poluante provine din activitatile umane”, se arata in scrisoare.
Astfel a debutat „Saptamana Mediului tau”, o campanie organizata de minister care cuprinde mai multe actiuni in decursul intregii saptamani pana de Ziua Mediului, 5 iunie. Astazi, in Piata Constitutiei peste 2.000 de copii deseneaza pe asfalt pe tema protejarii mediului. Ziua de marti, 2 iunie, este rezervata organizatiilor neguvernamentale. Acestea sunt invitate la Muzeul de Geologie, la o conferinta ce va fi condusa de Ministrul Mediului, Nicolae Nemirschi.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
Test Drive Renault Clio 6 E-Tech: sustenabil și economic, dar și două neajunsuri
Sursa: green.start-up.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Horoscop săptămânal: Care este ziua ta norocoasă în funcție de zodie în...
Sursa: garbo.ro
-
Mesajul DUR al lui Tudor Chirilă pentru Nicușor Dan: Ați ajuns primul...
Sursa: kudika.ro