Emil Boc a precizat ca plata salariilor si pensiilor s-a facut din banii de la buget, fara ca Guvernul sa iasa din deficitul bugetar prevazut. Premierul a spus ca Guvernul ar putea accepta cresteri ale salariilor si pensiilor mici, in a doua parte a anului, daca vor aparea "consecinte in plan material la buget" a masurilor luate de Guvern, informeaza NewsIn.
Emil Boc a spus ca ar fi putut trece in acordul cu FMI, la negocieri, o serie de concedieri, dar ca Guvernul nu doreste acest lucru, ci pastrarea locurilor de munca. "N-am ales in solutia cu FMI concedierea. Puteam sa punem 100.000 de oameni in strada prin negocierile cu FMI", a spus Boc.
Premierul a comentat ca intelegerea cu FMI reprezinta cel mai bun acord pe care l-a incheiat vreodata Romania sub aspectul conditionalitatilor. "Acele consitionalitati care exista in acord sunt conditionalitati pe care Romania oricum, cu sau fara FMI, ar trebui sa le faca daca doreste sa supravietuiasca. Ca e vorba de salarizare unica, de reforma sistemului de pensii, de Legea responsabilitatii fiscale si de strangerea curelei bugetare pentru chelutielile care insemnau risipa. Asta de fapt inseamna acordul", a adaugat Boc.
Premierul a precizat, din nou, ca "nici premierul, nici un alt ministru nu au tangenta" cu banii de la FMI, aproape 13 miliarde de euro, care merg la Banca Nationala.
"Acum marea problema a sistemului economic este creditarea. Daca nu dezghetam creditarea, nu se relanseaza economia. Nu se dezgheata creditarea si relansam economia, pierdem locurile de munca", a explicat Emil Boc necesitatea diminuarii rezervelor minime obligatorii, care va determina aparitia mai multor bani pe piata pentru banci, care sa poata acorda credite.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Un brand britanic de fish and chips intră pe piața din România. Cine este...
Sursa: retail.ro
-
titlu-test-ovidiu mihaila
Sursa: start-up.ro
-
Claudia Pătrășcanu s-a împăcat cu iubitul după despărțirea de acum trei luni....
Sursa: kudika.ro
-
Horoscop bani 19–25 ianuarie 2026: decizii mai clare și pași siguri spre...
Sursa: garbo.ro