Medicii avertizeaza ca branza infestata este extrem de periculoasa, anunta NewsIn.
Comisia Europeana a avertizat, miercuri, Ministerul Sanatatii despre existenta pe piata a unor loturi de branza tip "Gorgonzola Dop Solo Italia", contaminata cu listeria, ce poate provoca o boala infectioasa cu manifestari severe, in special in randul femeilor gravide.
De asemenea, Autoritatea Sanitar-Veterinara si pentru Siguranta Alimentara a informat Ministerul Sanatatii ca a retras de urgenta de la vanzare loturile contaminate, cu termen de valabilitate 24 aprilie si 2 mai 2009.
Ministerul Sanatatii recomanda persoanelor care au consumat in ultima luna acest tip de branza si care prezinta simptome precum febra, sa se adreseze specialistilor in boli infectioase.
Toate directiile de sanatate publica vor informa populatia privind imbolnavirea cu Listeria monocytogenes.
Consumul de alimente contaminate cu Listeria monocytogenes poate provoca boala numita Listerioza. Perioada de incubatie a listeriozei variaza intre 3 si 70 de zile, cel mai adesea inregistrandu-se debutul bolii dupa 21 de zile de la consum.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Cine sunt speakerii Green Forum 2026: Cum finanțăm?
Sursa: green.start-up.ro
-
Horoscop bani săptămâna 8-14 iunie: Venus în Rac îți deschide portofelul!...
Sursa: garbo.ro
-
S-a prăbușit pe teren și a stârnit panică în întreaga lume a fotbalului. UEFA...
Sursa: kudika.ro