Studiul a durat trei ani, intre 2001 si 2004 si a reunit 128 de pacienti cu varste intre 67 si 100 de ani. Dupa un an, numai 30% dintre cei care au luat antipsihotice au supravietuit, fata de 59%, cat a fost rata de supravietuire la pacientii care au urmat tratament placebo.
Cercetatorii subliniaza faptul ca trebuie gasite alte forme de tratament si medicamente pentru simptomele asociate dementei.
Alzheimer este o boala incurabila a creierului, care evolueaza pana la dementa. Potrivit Asociatiei de Alzheimer, boala afecteza 26 de milioane de persoane din toata lumea.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Adrian și Vlad Iliescu, Atelierele Ilbah: ”din nemulțumire se naște evoluția...
Sursa: start-up.ro
-
Un brand britanic de fish and chips intră pe piața din România. Cine este...
Sursa: retail.ro
-
Etalare Tarot Luna Plină în Rac din 3 ianuarie 2026: ce adevăr emoțional iese...
Sursa: garbo.ro
-
Rugăciunea Sfântului Ioan Botezătorul: Cuvintele sfinte care rup lanțurile...
Sursa: kudika.ro