"Explozia s-a produs dupa ce s-a incercat incalzirea unei butelii in baie. Aceasta avea scapari de gaz si o scanteie a determinat explozia. Intreg zidul despartitor, din baie, cu apartamentul vecin a fost daramat, iar alte sapte-opt apartamente au fost afectate prin smulgerea usilor sau spargerea geamurilor", a declarat, pentru NewsIn, lt.col. Dan Marciuc, purtatorul de cuvant al Inspectoratului pentru Situatii de Urgenta Iasi.
Potrivit acestuia, unul dintre raniti, un barbat de 59 de ani care este si proprietarul buteliei, a fost transportat in stare grava la spital, avand arsuri de gradele II si III, traumatism cranio-cerebral si fiind in soc tramatic. Sotia barbatului, de 56 de ani, a suferit multiple fracturi la nivelul cutiei toracice. Ambi raniti au, potrivit medicilor, arsuri pe 15% din suprafata corpului.
Deocamdata, specialistii de la Inspectoratul in Constructii nu au stabilit daca explozia a pus in pericol structura blocului, care are opt etaje, deflagratia producandui-se la al treilea nivel. Purtatorul de cuvant al Inspectoratului pentru Situatii de Urgenta Iasi a precizat ca peretele prabusit nu era unul de sustinere.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
Test Drive Renault Clio 6 E-Tech: sustenabil și economic, dar și două neajunsuri
Sursa: green.start-up.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Kevin Casian Bordea, triplu campion mondial la Mumbai. România urcă pe harta...
Sursa: garbo.ro
-
Concurenții din tribul Los Niños au parte de noi provocări la Survivor
Sursa: kudika.ro