Arobs vrea afaceri de 8 milioane de euro in 2008 Arobs a investit 200.000 de euro in lansarea brandului romanesc de sisteme de navigatie Smailo, echipate fie doar cu harta Europei de Est, fie cu harta intregului continent. Compania intentioneaza sa vanda, anul acesta, aproximativ 10.000 de unitati, spune Oprean.
Acesta estimeaza ca piata romaneasca de sisteme GPS se va dubla in 2008 fata de 2007, cand au fost vandute aproximativ 40.000 de unitati. Din punct de vedere valoric, Oprean apreciaza ca anul acesta piata va ajunge, in Romania, la 15 milioane de euro, dupa ce anul trecut s-au vandut sisteme GPS de 10 milioane de euro. Oficialul considera ca anul acesta vor creste vanzarile de GPS prin canalul de retail online cu aproximativ 20%. In anul 2007, retail-ul online a contribuit cu 2,4 milioane de euro, aproape 25%, la vanzarile totale de sisteme de navigare prin satelit.
“Estimam o crestere a pieteti dispozitivelor GPS de cel putin 50% atat pe fondul cresterii detalierii hartilor, cat si intrarii pe piata a unor noi producatori”, a spus Oprean.
Despre autor:
Citeste articolul integral in Wall-Street
Sursa: Wall-Street
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Românca Alina Sabău, antreprenoare în fashion de lux, va deschide un nou...
Sursa: retail.ro
-
Ideea simplă care digitalizează un domeniu blocat în timp | Cum funcționează...
Sursa: start-up.ro
-
Avionul care ar fi dispărut în 1955 și ar fi reapărut în 1985. Adevărul din...
Sursa: garbo.ro
-
Când se pune busuioc sub pernă de Sfântul Andrei. Respectă acest ritual dacă...
Sursa: kudika.ro