O problema in tehnologia antipiraterie incorporata in Vista ii obliga pe anumiti utilizatori sa reactiveze sistemul de operare dupa ce instaleaza noi drivere pentru componente sau ruleaza programe instalate recent, transmite publicatia "Computerworld".
Microsoft a lansat, in tacere, un patch care are menirea de a rezolva aceasta problema din tehnologia Software Protection Platform (SPP), la sfirsitul lunii ianuarie. Criticata atunci cind a fost anuntata, in toamna trecuta, SPP este o versiune noua si mai agresiva a instrumentului antipiraterie Windows Genuine Advantage (WGA) inclus in Windows XP. Insa, din cauza defectului, SPP poate cere brusc ca o copie a Windows Vista sa fie "activata", cu toate ca utilizatorul a facut deja acest lucru in trecut.
"Puteti primi un mesaj care sa va solicite activarea Windows Vista pe un computer pe care activarea Vista nu era ceruta in prealabil", a declarat Microsoft intr-un document dedicat suportului tehnic, datat 15 februarie.
"Cu toate ca aceasta problema apare rareori, este posibil sa apara in timpul folosirii tipice a unui computer care ruleaza pe Vista. De exemplu, problema poate sa apara intr-una sau mai multe din urmatoarele situatii: cind instalezi un driver, un program, cind rulezi un program nou sau stergi un program", a precizat compania.
Unul dintre utilizatorii Vista sustine, pe forumul Microsoft, ca s-a confruntat cu aceasta problema dupa ce a facut update la BIOS-ul sistemului sau.
Despre autor:
Sursa: Cotidianul
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Un brand britanic de fish and chips intră pe piața din România. Cine este...
Sursa: retail.ro
-
Ochelarii pentru nevăzători .lumen, dezvoltați de o echipă din România,...
Sursa: start-up.ro
-
Horoscop bani 12–18 ianuarie 2026 – Claritate, echilibru și decizii...
Sursa: garbo.ro
-
Replica care l-a enervat pe Trump! Ce i-a transmis George Clooney după ce a...
Sursa: kudika.ro