Un alt motiv al cresterii incasarilor este conectarea electronica a caselor de marcat la administratia fiscala, a aratat Stefanov.
El a mentionat ca de la inceputul acestui an au avut loc peste 1.000 de condamnari pentru delicte fiscale, domeniile cu cel mai mare risc de evaziune fiind sectorul constructiilor si cel al comertului cu cereale.
Pana la sfarsitul acestui an, reprezentantii autoritatii fiscale urmeaza sa efectueze controale la hoteluri, baruri si restaurante din statiunile de iarna.
Stefanov a spus ca o analiza a riscurilor efectuata de institutie a scos la iveala venituri nedeclarate estimate la 700 de milioane de leva (350 milioane euro), pe o perioada de patru ani, in sectorul vanzarilor imobiliare.
Oficialul a explicat ca problema va fi rezolvata prin inspectii, intalniri cu reprezentantii sectorului imobiliar si printr-o campanie de informare adresata clientilor unor astfel de servicii, scrie MEDIAFAX.
Stefanov a spus totodata ca sase state si-au exprimat interesul pentru sistemul de conectare a caselor de marcat la baza de date a autoritatii fiscale, intre ele Grecia si Belarus.
Cele sase state analizeaza in prezent oportunitatile de introducere a acestui sistem de raportare electronica a veniturilor.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
Mai multe despre
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Românca Alina Sabău, antreprenoare în fashion de lux, va deschide un nou...
Sursa: retail.ro
-
Ideea simplă care digitalizează un domeniu blocat în timp | Cum funcționează...
Sursa: start-up.ro
-
Tot ce trebuie să știi despre RODIE, fructul-minune cu multiple beneficii...
Sursa: garbo.ro
-
INTERVIU EXCLUSIV: Cravata Galbenă, filmul prin care Serge Celebidachi aduce...
Sursa: kudika.ro