Astfel, indicatorul afacerilor publicat luni (n.r. 30 noiembrie 2009) de Institute for Supply Management din Chicago a urcat la 56,1, cel mai inalt nivel din august 2008, de la 54,2 in octombrie. Economistii estimau ca indicele va cobori in noiembrie la 53. Un nivel peste 50 indica o expansiune a activitatii, scrie NewsIn citand Bloomberg.
Vanzarile mai mari inregistrate de companii, stimulate partial de pachetul guvernamental de stimuli, si cresterea cererii au generat o scadere a stocurilor, ceea ce sustine productia si revenirea economiei in lunile urmatoare.
Totusi, continuarea disponibilizarilor creste riscul unei plafonari a cheltuielilor de consum in perioada urmatoare, determinand Federal Reserve, banca centrala a SUA, sa anunte o mentinere a dobanzilor la actualul nivel foarte scazut pentru o perioada mai lunga.
Dupa publicarea acestui indicator, bursele americane au revenit pe verede, dupa un debut in usor declin.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Românca Alina Sabău, antreprenoare în fashion de lux, va deschide un nou...
Sursa: retail.ro
-
Ideea simplă care digitalizează un domeniu blocat în timp | Cum funcționează...
Sursa: start-up.ro
-
Tot ce trebuie să știi despre RODIE, fructul-minune cu multiple beneficii...
Sursa: garbo.ro
-
INTERVIU EXCLUSIV: Cravata Galbenă, filmul prin care Serge Celebidachi aduce...
Sursa: kudika.ro