Mai mult, cele 17 scoli pentru care Good Schools Guide detine informatii si-au majorat taxele, in medie, cu 4,3%, cu mult peste nivelul inflatiei, care s-a temperat luna trecuta de la 2,3% la 2,2%. Anul trecut, taxele au fost majorate cu 6%.
"Scolile care nu iau in calcul dificultatile financiare ale parintilor trebuie sa fie pregatite de reactia parintilor foarte nemultumiti, care ar putea decide sa caute un raport mai bun calitate-pret in alta parte", a declarat Sue Fieldman, din cadrul Good Schools Guide.
North London Collegiate si-a majorat taxele cu peste 8%, la 4.308 lire pe semestru, depasind cu mult rata inflatiei, in timp ce Concord College si-a majorat tarifele cu 6%. Ambele scoli au marit costurile mai mult decat anul trecut.
University College School a raspuns recesiunii cu o majorare de 2,3% pentru anul ce va incepe in septembrie, iar Eton College a scumpit tarifele cu 2,7%.
Despre autor:
Citeste articolul integral in Wall-Street
Sursa: Wall-Street
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Românca Alina Sabău, antreprenoare în fashion de lux, va deschide un nou...
Sursa: retail.ro
-
Ideea simplă care digitalizează un domeniu blocat în timp | Cum funcționează...
Sursa: start-up.ro
-
Tot ce trebuie să știi despre RODIE, fructul-minune cu multiple beneficii...
Sursa: garbo.ro
-
INTERVIU EXCLUSIV: Cravata Galbenă, filmul prin care Serge Celebidachi aduce...
Sursa: kudika.ro