"Viktor Iuscenko este de parere ca partea rusa doreste reducerea considerabila, chiar oprirea tranzitului gazului rus prin teritoriul ucrainean spre consumatorii europeni", a spus presedintia, citand mesajul.
Potrivit NewsIn, Aleksandr Medvedev, seful Gazprom, se afla in aceste zile la Londra, in cadrul unui turneu european de promovare a viziunii ruse asupra situatiei aparute pe piata gazelor din Europa. Vicepresedintele Gazprom a declarat, marti, ca partea rusa este gata sa revina la negocieri, in cazul in care Ucraina va trata aceasta problema in logica relatiilor de afaceri si nu aceea a relatiilor politice, potrivit Ria Novosti.
Demnitarul rus s-a aratat incredintat ca cele doua parti nu au nevoie de un mijlocitor pentru a rezolva problema, referindu-se la initiativa recenta a presedintiei cehe a UE de a organiza discutii formale pe aceasta tema. Medvedev a mai declarat ca Gazprom nu intentioneaza sa transforme negocierile cu Naftogaz, compania ucraineana, intr-un spectacol mediatic, partea rusa preferand sa inainteze pas cu pas, pana la atingerea obiectivului, anume semnarea unui "contract comercial" cu Naftogaz.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Un brand britanic de fish and chips intră pe piața din România. Cine este...
Sursa: retail.ro
-
titlu-test-ovidiu mihaila
Sursa: start-up.ro
-
Claudia Pătrășcanu s-a împăcat cu iubitul după despărțirea de acum trei luni....
Sursa: kudika.ro
-
Horoscop bani 19–25 ianuarie 2026: decizii mai clare și pași siguri spre...
Sursa: garbo.ro