"Eforturile noastre nu sunt simple exercitii de aprobare a masurilor, pentru ca trebuie sa avem grija sa prevenim dezintegrarea pietei unice a serviciilor financiare", a spus Kroes, conform NewsIn.
"Costul capitalului este unul dintre principalii factori de concurenta bancara, asa ca trebuie sa ne asiguram ca aceste recapitalizari de stat nu devin o trasatura permanenta a pietelor financiare europene", a mentionat el.
Franta si Germania i-au solicitat lui Kroes sa grabeasca aprobarea planurilor de salvare pentru sectoarele bancare, in contextul crizei financiare. Totodata, Kroes a promis sa traseze in curand regulile generale cu privire la ajutoarele permise pentru banci.
Despre autor:
Sursa: Wall-Street
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Cine sunt speakerii Green Forum 2026: Cum finanțăm?
Sursa: green.start-up.ro
-
Cremă de față cu SPF făcută acasă: până la 30% mai puține ingrediente...
Sursa: garbo.ro
-
Cezar Ionașcu, declarații despre relația cu soția sa:În momentul în care n-aș...
Sursa: kudika.ro