Prin hotararea consiliilor locale, aceste locuinte trebuie trecute in domeniul public al statului, urmand ca, prin initiativa Secretariatului General al Guvernului, sa fie trecute in proprietatea privata a statului si in administrarea consiliilor locale. Astfel, va fi creat cadrul legal pentru ca locuintele sa poata fi vandute tinerilor. In acest moment, sunt aproximativ 2.300 de locuinte care deja indeplinesc acest criteriu pentru vanzare, informeaza NewsIn.
Banii obtinuti din vanzare vor fi virati intr-un cont special si vor fi utilizati numai pentru construirea de noi locuinte pentru tineri.
Guvernul a adoptat, in 2007, un act normativ potrivit caruia tinerii cu varste sub 35 de ani care primesc o locuinta de la ANL pot opta, la cinci ani de la incheierea contractului, fie pentru achizitionarea locuintei, fie pentru prelungirea contractului de inchiriere.
O conditie pentru vanzare este ca venitul pe membru de familie al beneficiarilor sa nu depaseasca, la data vanzarii, dublul salariului mediu brut pe economie. Beneficiarii trebuie sa achite integral pretul imobilului.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Românca Alina Sabău, antreprenoare în fashion de lux, va deschide un nou...
Sursa: retail.ro
-
Ideea simplă care digitalizează un domeniu blocat în timp | Cum funcționează...
Sursa: start-up.ro
-
Shakira, virală pe TikTok după ce a vorbit în limba română. Cum a ajuns...
Sursa: kudika.ro
-
Intimitățile unei fete cuminți
Sursa: garbo.ro