Conform statisticilor, segmentul rezidential conduce detasat cu 56,5% in ceea ce priveste cererea, in timp ce terenurile din Capitala si din zonele adiacente au fost cautate de 26% dintre clienti. Segmentul spatiilor comerciale si logistice a prezentat interes pentru 11 procente din clientii EuroMetropola, in timp ce spatiile office au inregistrat 6,5% din cererea totala.
“Rezultatul statisticii este unul cat se poate de previzibil. Avand in vedere preturile accesibile ale terenurilor din Bucuresti si din zonele limitrofe, dar si pretul redus al materialelor de constructii, tot mai multi clienti opteaza pentru constructia propriei case. Sunt cautate loturile mici de teren de aproximativ 300 - 400 mp, dar cu o pozitionare centrala si cu parametrii buni”, completeaza consultantii EuroMetropola.
Studiul a fost realizat in perioada 1-31 mai si ilustreaza evolutia cererii pe piata imobiliara romaneasca.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Românca Alina Sabău, antreprenoare în fashion de lux, va deschide un nou...
Sursa: retail.ro
-
Ideea simplă care digitalizează un domeniu blocat în timp | Cum funcționează...
Sursa: start-up.ro
-
Avionul care ar fi dispărut în 1955 și ar fi reapărut în 1985. Adevărul din...
Sursa: garbo.ro
-
FOTO: Destinații de schi aproape de casă pentru vacanța de iarnă 2025–2026....
Sursa: kudika.ro