Anul trecut s-au inchiriat aproximativ 275.000 mp de birouri, peste 80% dintre tranzactii fiind preinchirieri. Rata de neocupare a inregistrat o crestere de circa 6 % catre finalul anului, spatiile de birouri de clasa A atingand nivelul de 2%, in timp ce pentru spatiile de clasa B, rata de neocupare a fost de 7,5%.
“Acest grad de neocupare ridicat comparativ cu anii precedenti se explica prin oferta generoasa din unele zone ale orasului. Un exemplu este dat de Pipera care, din cauza infrastructurii precare, nu a reprezentat o alternativa viabila pentru anumite categorii de chiriasi”, sustin reprezentantii CBRE|Eurisko.
Preferintele chiriasilor s-au indreptat spre nordul Bucurestiului (45% din totalul tranzactiilor), aceasta zona fiind preferata de chiriasii din domeniile: Servicii financiare, IT si Telecomunicatii si Productie industriala si energetica. Din totalul spatiilor de birouri inchiriate anul trecut, Pipera a cumulat 39%, majoritatea tranzactiilor fiind preinchirieri.
Despre autor:
Citeste articolul integral in Wall-Street
Sursa: Wall-Street
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Un brand britanic de fish and chips intră pe piața din România. Cine este...
Sursa: retail.ro
-
titlu-test-ovidiu mihaila
Sursa: start-up.ro
-
Claudia Pătrășcanu s-a împăcat cu iubitul după despărțirea de acum trei luni....
Sursa: kudika.ro
-
Horoscop bani 19–25 ianuarie 2026: decizii mai clare și pași siguri spre...
Sursa: garbo.ro