Romanii opteaza in special pentru Internet banking in ordinea in care reduce numarul de vizite pe care trebuie sa le faca pentru a face plati la sucursalele bancii si pentru a profita de taxele de tranzactie mici pentru platile online. De asemenea, Internet banking-ul garanteaza tranzactii imediate si sigure.
BRD, a doua banca din sistem, a anuntat ca si-a dublat volumul de afaceri in acest sector, cu 100.000 de utilizatori de online banking si 4.000 de corporatii la sfarsitul lui 2007.
"Nu ne mai focusam pe creditare. Ne concentram pe depozite, dar si pe Internet, canal prin care realizam in prezent 60% din totalul tranzactiilor, fata de 40% cat aveam anul trecut", a declarat recent seful OTP Bank Romania, Laszlo Diosi, intr-un interviu acordat Wall-Street
Despre autor:
Citeste articolul integral in Wall-Street
Sursa: Wall-Street
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Românca Alina Sabău, antreprenoare în fashion de lux, va deschide un nou...
Sursa: retail.ro
-
Ideea simplă care digitalizează un domeniu blocat în timp | Cum funcționează...
Sursa: start-up.ro
-
Tot ce trebuie să știi despre RODIE, fructul-minune cu multiple beneficii...
Sursa: garbo.ro
-
INTERVIU EXCLUSIV: Cravata Galbenă, filmul prin care Serge Celebidachi aduce...
Sursa: kudika.ro