Ministrul Agriculturii, Valeriu Tabara, s-a declarat un sustinator al acordarii de subventii in agricultura, desi la nivel national procentul total al acestora nu depaseste 15%, si a punctat faptul ca Romania trebuie sa produca peste nevoia de consum pentru a exporta si a aduce bani la buget, scrie AGERPRES.
'Eu sunt un sustinator al subventiilor, dar daca facem o analiza a acestora la nivel national vom constata ca acestea nu depasesc 15%. Daca sistemul bancar nu va incepe sa functioneze, nu vom avea rezultate dintre cele mai bune', a afirmat, joi, intr-o conferinta de specialitate, Valeriu Tabara.
Oficialul MADR a adaugat ca in momentul in care s-a luat decizia de a fi despartita productia prima de procesare s-a produs o greseala.
Tabara a apreciat, totodata, ca daca sunt eliminate din competitie evaziunea si speculatia, Romania poate rezolva o buna parte din probleme agricole existente.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
Mai multe despre
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
Un brand britanic de fish and chips intră pe piața din România. Cine este...
Sursa: retail.ro
-
Test Drive Renault Clio 6 E-Tech: sustenabil și economic, dar și două neajunsuri
Sursa: green.start-up.ro
-
România în raportul How to Web: Eficiență slabă a capitalului și o scădere...
Sursa: start-up.ro
-
3 zodii pentru care lucrurile se aliniază în mod divin în viețile lor odată...
Sursa: garbo.ro
-
Psihologii dezvăluie frazele preferate ale oamenilor falși. 11 replici care...
Sursa: kudika.ro