Sindicatul Automobile Dacia are dreptul legal, stipulat contractual, de a se intalni cu membrii de sindicat, fiind anuntata si conducerea uzinei cu 48 de ore inainte, drept pentru care luni dimineata a avut loc o adunare generala la sectia de Presaj, transmite NewsIn.
Chiar daca salariatii departamentului Presaj au intrerupt lucrul timp de o ora, reprezentantii SAD spun ca este un procedeu normal, care este stipulat in contractul colectiv de munca.
"Dimineata am avut o adunare generala la departamentul Presaj. A fost vorba de o adunare generala normala, in care am vorbit de nemultumirile oamenilor. Normal ca a fost intrerupt lucrul, pentru ca a trebuit sa discutam. Avem aceste intalniri cu membrii de sindicat in permanenta", a declarat Ion Iordache, viceliderul Sindicatului Automobile Dacia (SAD).
Muncitorii au aflat de propunerea administratiei de la Dacia de a fi marite salariile celor cu functii de conducere, ceea ce ii nemultumeste.
Ion Iordache, vicelider SAD a mai precizat ca propunerea administratiei va fi discutata marti, in cadrul unei comisii paritare.
"Marti avem o comisie paritara in care se va discuta aceasta propunere a administratiei, care, dupa parerea mea, va crea un mare disconfort la Dacia. In contractul colectiv de munca incheiat la inceputul anului nu era prevazuta nici o majorare salariala pentru sectorul management", a mai adaugat Ion Iordache.
Liderii SAD mai spun ca noua administratie de la Dacia incearca dezbinarea echipei, care a avut atatea reusite in ultimii ani. "Muncitorii se simt discriminati. Conducerea uzinei incearca prin aceasta masura sa dezbine echipa care a avut succese notabile in ultimii ani", a mai declarat viceliderul SAD.
Dupa intalnirea de marti, din cadrul comisiei paritare, sindicalistii vor avea adunari generale si cu angajatii altor sectii din Uzina Dacia, pentru a afla si punctele lor de vedere.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
Mai multe despre
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Românca Alina Sabău, antreprenoare în fashion de lux, va deschide un nou...
Sursa: retail.ro
-
Ideea simplă care digitalizează un domeniu blocat în timp | Cum funcționează...
Sursa: start-up.ro
-
Uneori prieteniile încheiate dor mai tare decât despărțirile romantice
Sursa: garbo.ro
-
Cum arăta Denise Rifai la începutul carierei sale în televiziune. Vedeta este...
Sursa: kudika.ro