"In noaptea de 25 spre 26 ianuarie, Romania a inregistrat un consum record de electricitate, de 9300 MW. Consumul obisnuit este de 6800-7500 MW pe zi. Ca urmare a vremii extreme, consumul a fost mai mare", a precizat Adrian Baicusi, citat de NewsIn.
Potrivit reprezentantilor Transelectrica, consumul de energie electrica al Romaniei pe 2009 s-a ridicat la 55,19 TWh.
Actionarul majoritar al Transelectrica este Ministerul Economiei, Comertului si Mediului de Afaceri. Compania gestioneaza, opereaza, intretine, modernizeaza si dezvolta reteaua de transport care este formata din 79 de statii electrice de transformare, cu o capacitate de crica 35.506 MVA si 9.028 km de linii electrice aeriene de 110/220 kV, 400 kV si 750 kV, aflate in gestiunea a opt sucursale de transport.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Un brand britanic de fish and chips intră pe piața din România. Cine este...
Sursa: retail.ro
-
titlu-test-ovidiu mihaila
Sursa: start-up.ro
-
Horoscop săptămânal: Care este ziua ta norocoasă în funcție de zodie în...
Sursa: garbo.ro
-
Test Yin-Yang: In ce vibratie energetica te afli acum?
Sursa: kudika.ro