Acesta spune ca sunt 20-25 de tari in lume care indeplinesc aceste criterii, dupa cum arata NewsIn.
„Romania nu indeplineste niciuna dintre aceste conditii. Am incercat, dar nu se poate, pentru ca Romania are o legislatie bancara incalcita. Nu va pot spune unde anume voi face urmatoarea achizitie, dar este vorba de o banca-doua pe an. Ne uitam in tari din Africa, precum Rwanda, sau din Asia Centrala si de Sud-Est, de exemplu Mongolia. Nu ma intereseaza tarile cu o crestere economica de numai 2-3% pe an”, a mentionat Patriciu.
In ceea ce priveste Banca Populara din Georgia, pe care a cumparat-o recent impreuna cu fostul premier georgian Vladimer Lado Gugenidze, Patriciu afirma ca vrea sa o dezvolte si sa-i majoreze capitalul. „Banca are in Georgia un milion de clienti captivi, pentru ca este banca ce distribuie pensiile in Georgia. Nu intentionez sa-mi majorez participatia la banca pentru ca deja am 92%”, a mentionat Dinu Patriciu.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
Un brand britanic de fish and chips intră pe piața din România. Cine este...
Sursa: retail.ro
-
Test Drive Renault Clio 6 E-Tech: sustenabil și economic, dar și două neajunsuri
Sursa: green.start-up.ro
-
România în raportul How to Web: Eficiență slabă a capitalului și o scădere...
Sursa: start-up.ro
-
Horoscop sănătate 9-15 martie: cum să-ți menții energia și echilibrul interior
Sursa: garbo.ro
-
Horoscopul dușmanului ascuns: De ce zodii trebuie să se ferească Taurul în 2026?
Sursa: kudika.ro