ING Fond de Pensii a primit o contributie minima de 1 leu la fondul de pensii obligatorii pe care il administreaza si o contributie maxima de 20.333 lei, aproape doua treimi (63%) din totalul contributiilor corespunzand unor salarii cuprinse intre 369 si 1.340 lei, potrivit datelor companiei.
"Cea mai mare contributie corespunde unui salariu de circa 300.000 de euro. Probabil ca aceasta contributie aferenta lunii martie reprezinta un bonus obtinut de salariat anul trecut", a spus directorul genral al ING Fond de Pensii, Radu Vasilescu.
Totalul sumelor virate de Casa Nationala de Pensii si Alte Drepturi de Asigurari Sociale (CNPAS) este de 88,19 milioane lei (24,13 milioane euro), valoarea medie pe asigurat fiind de 7,55 euro.
Primele viramente catre fondurile de pensii obligatorii, aferente lunii martie, au fost facute pe 20 mai.
ING Pensii Private detine 33,2% din piata, fiind urmat de Allianz-Tiriac Pensii Private, cu o cota de piata de 25,6%, si de Generali Fond de Pensii, cu 9,37%, acestia atragand cea mai mare parte a celor 4,15 milioane de participanti la pilonul II, al pensiilor private obligatorii.
Despre autor:
Citeste articolul integral in Wall-Street
Sursa: Wall-Street
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
Un brand britanic de fish and chips intră pe piața din România. Cine este...
Sursa: retail.ro
-
Test Drive Renault Clio 6 E-Tech: sustenabil și economic, dar și două neajunsuri
Sursa: green.start-up.ro
-
România în raportul How to Web: Eficiență slabă a capitalului și o scădere...
Sursa: start-up.ro
-
Sărindarele din Postul Mare: Când se fac, cum se scriu pomelnicele și când se...
Sursa: garbo.ro
-
Andreea Esca spune sincer de ce nu și-a pensat niciodată sprâncenele: E...
Sursa: kudika.ro