Millennium Bank Romania: Pierderi de 6 mil. euro in T1 In momentul lansarii pe piata din Romania, reprezentantii bancii anticipau acumularea unor pierderi totale de 45 milioane euro in 2008.
Portofoliul de credite al bancii a ajuns, la sfarsitul lui martie 2008, la 79 milioane euro, volum de peste doua ori mai mare fata de nivelul de la sfarsitul anului trecut.
Millennium Bank Romania acordase din octombrie 2007, momentul intrarii pe piata romaneasca, si pana la sfarsitul anului trecut, credite in valoare de 37 milioane euro si acumulase pierderi de 25,9 milioane euro.
Depozitele atrase de banca au ajuns, in martie 2008, la 75 milioane euro, de la 38 milioane euro in decembrie 2007.
"Profitul net din operatiunile in afara pietei de provenienta ale Millennium bcp au avansat cu 14% in primul trimestru din 2008 fata de intervalul echivalent al anului trecut. Excluzand impactul rezultatelor din Romania, cresterea anuala ar fi fost de 32% in primele trei luni ale acestui an", se mai arata in raportul bancii.
Reteaua bancii a ajuns la un numar de 42 unitati in Romania, de la 40 la sfarsitul anului trecut. Presedintele bancii, Jose Toscano, declara, la finalul anului 2007, ca banca planuieste dublarea numarului de sucursale si agentii in acest an.
Despre autor:
Citeste articolul integral in Wall-Street
Sursa: Wall-Street
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Românca Alina Sabău, antreprenoare în fashion de lux, va deschide un nou...
Sursa: retail.ro
-
Ideea simplă care digitalizează un domeniu blocat în timp | Cum funcționează...
Sursa: start-up.ro
-
Tot ce trebuie să știi despre RODIE, fructul-minune cu multiple beneficii...
Sursa: garbo.ro
-
INTERVIU EXCLUSIV: Cravata Galbenă, filmul prin care Serge Celebidachi aduce...
Sursa: kudika.ro