Groupama a intrat in negocieri exclusive cu BCR, BRD, Banca Transilvania si CEC, cei patru actionari ai Asiban. Totodata, Groupama realizeaza cea mai mare tranzactie de pe piata autohtona a asigurarilor, dar in acelasi timp si cea mai scumpa tranzactie, platind cu 90% peste cifra de afaceri realizata de Asiban in 2007 (un multiplu de 1,9 fata de cifra de afaceri).
Groupama a pus piciorul in Romania anul trecut, preluand 90% din BT Asigurari, pentru care a platit 1,2 euro pentru fiecare euro din cifra de afaceri, adica 90 milioane euro. Potrivit cifrei de afaceri realizate in 2007 de BT Asigurari, aceasta avea o cota de piata de circa 4%. In februarie, Groupama a preluat OTP Garancia, divizia de asigurari a OTP Bank, care in Romania are o cota de piata de 0,3%. Asiban a atras anul trecut prime brute de 185,8 milioane euro (8,7% cota de piata), in crestere cu 39% fata de anul anterior, urcand pe pozitia a treia intre companiile de asigurari, dupa Allianz-Tiriac (peste 17%) si Omniasig (peste 12%). Astfel, prin achizitia Asiban, Groupama ajunge la o cota de piata de 13%, a treia ca marime la nivel de grupuri, dupa Vienna Insurance Group (28%) si Allianz-Tiriac (cu 17%).
Despre autor:
Sursa: Romania Libera
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Românca Alina Sabău, antreprenoare în fashion de lux, va deschide un nou...
Sursa: retail.ro
-
Ideea simplă care digitalizează un domeniu blocat în timp | Cum funcționează...
Sursa: start-up.ro
-
Tot ce trebuie să știi despre RODIE, fructul-minune cu multiple beneficii...
Sursa: garbo.ro
-
INTERVIU EXCLUSIV: Cravata Galbenă, filmul prin care Serge Celebidachi aduce...
Sursa: kudika.ro