Decizia nr. 105/2007 aduce cateva modificari modului de functionare a institutiilor de tipul birourilor de credit. Astfel, la acest tip de sisteme vor putea participa exclusiv institutiile financiare de credit, societatile de leasing si cele de asigurare a creditelor. Decizia exclude participarea la birourile de credit a altor categorii de operatori ai datelor cu caracter personal, cum ar fi companiile de telefonie mobila.
Perioada de stocare a datelor negative, adica a celor referitoare la intarzierile de plata, a fost redusa de la 5 la 4 ani. Cu alte cuvinte, rau-platnicii vor ramane in baza de date a birourilor de credit timp de 4 ani de la data achitarii ultimei rate restante sau de la data ultimei sesizari. In prezent, participantii la Biroul de Credit furnizeaza nu doar informatii negative referitoare la comportamentul de plata al clientilor, ci si unele pozitive.
De exemplu, daca "negativ" inseamna a avea o restanta mai mare de 30 de zile, termenul "pozitiv" sugereaza ca banca a transmis Biroului informatii referitoare la numarul de credite si valoarea acestora, cu mentiunea ca toate obligatiile de plata au fost achitate la timp.
Despre autor:

Sursa: Adevarul
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Energii regenerabile și Green Deal, temele concursului BASF Innovation Hub
Sursa: green.start-up.ro
-
Daniel Ion, Casa del Pan: ”Coca hotărăște pentru mine ce timp am”
Sursa: start-up.ro
-
Cumpăna investește 3 milioane de euro în noua sa fabrică
Sursa: retail.ro
-
6 Minciuni, așa-zise „motive”, care te țin blocată într-o relație toxică
Sursa: kudika.ro
-
Se spune că suntem arhitecții propriei vieți: cum să trăim mai fericiți și să...
Sursa: garbo.ro
-
OTP Bank se alătură programului de susținere a IMM-urilor din domeniul...
Sursa: futurebanking.ro
-
Când se vor mări pensiile. Ciolacu a anunțat câți bani în plus vor primi...
Sursa: wall-street.ro