Eurostat a anuntat ca vanzarile de retail au scazut in octombrie cu 0,7% fata de luna precedenta si au urcat cu numai 0,2% comparativ cu aceeasi perioada a anului trecut.
Analistii anticipau un declin de 0,3% fata de luna septembrie si o crestere anuala de 1,3%. Cel mai mare declin al vanzarilor de retail a avut loc in Germania, cu 3,3% fata de luna septembrie. Comitetul de politica monetara a BCE se intruneste joi, iar majoritatea analistilor anticipeaza ca banca va mentine dobanda de referinta la nivelul de 4%, in pofida accelerarii inflatiei.
O noua dovada a reducerii cererii este reprezentata de datele privind cresterea vanzarilor de retail in septembrie, care au fost revizuite in scadere cu 0,1 puncte procentuale, la 0,2%, fata de august, si 1,5%, comparativ cu perioada similara a anului trecut.
Despre autor:
Sursa: Curentul.ro
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
Test Drive Renault Clio 6 E-Tech: sustenabil și economic, dar și două neajunsuri
Sursa: green.start-up.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Îți curge sânge din nas? Cauze posibile ale epistaxisului și când ar trebui...
Sursa: garbo.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Spectacol total de Paşte: vedetele se întrec la Bătălie pe veselie încurajate...
Sursa: kudika.ro