Doar una este prezenta in Romania. Societatile-mama ale institutiilor mari de credit nu apar in Top 20. Americanii domina topul celor mai mari grupuri financiare la nivel mondial.
Potrivit datelor prezentate ieri de sucursala din Romania a ING, pe locul intai la finele lui 2006 se afla Citigroup, cu o valoare de piata de 210,1 miliarde de euro. Alte patru banci americane se afla in top zece.
Cea mai mare institutie financiara europeana este banca engleza HSBC, care se afla pe locul trei. Urmeaza elvetienii de la UBS, Royal Bank of Scotland si banca spaniola Santander, pozitionate in cea de-a doua jumatate a clasamentului.
Despre autor:
Sursa: Evenimentul Zilei
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Cine sunt speakerii Green Forum 2026: Cum finanțăm?
Sursa: green.start-up.ro
-
Horoscop săptămânal: Care este ziua ta norocoasă în funcție de zodie în...
Sursa: garbo.ro
-
Moment istoric la Onești! Loredana Groza a îmbrăcat costumul legendar al...
Sursa: kudika.ro