La nivelul Uniunii Europene, indicatorul a urcat anul trecut cu 1%, datorita cresterii cu 0,5% a venitului agricol real in paralel cu o scadere de 0,5% a costului productiei agricole, potrivit Eurostat, care centralizeaza informatiile primite de la autoritatile nationale.
Cele mai puternice cresteri au fost inregistrate in Belgia (30%), Olanda (14,9%) si Lituania (13,6%), la popul opus situandu-se Romania (-16,4%), Ungaria (-15,7%), Slovenia (-15,1%) si Austria (-10,2%), scrie MEDIAFAX.
In perioada 2005-2012, venitul agricol real din UE a urcat cu 29,7%, evolutie apropiata de cea inregistrata in Romania, de plus 29,8%.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
Mai multe despre
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
Un brand britanic de fish and chips intră pe piața din România. Cine este...
Sursa: retail.ro
-
Test Drive Renault Clio 6 E-Tech: sustenabil și economic, dar și două neajunsuri
Sursa: green.start-up.ro
-
Românul plecat din Giulvăz în Spania prin Erasmus și ajuns în Copenhaga, unde...
Sursa: start-up.ro
-
Horoscopul bani 6-12 aprilie: Zodiile care dau lovitura financiară săptămâna...
Sursa: garbo.ro
-
Denise Rifai revine pe Antena 1 cu o nouă emisiune. Ce surprize pregătește...
Sursa: kudika.ro