Indicele Stoxx Europe 600 a urcat cu 2,5%, inregistrand cel mai mare avans dupa 29 iunie. In ultimele patru sedinte, indicele a coborat cu 4,4%, din cauza cresterii randamentului obligatiunilor Spaniei la peste 7%.
Avansul titlurilor bancare a fost condus de Banco Santander si UniCredit, care au urcat cu 11%, respectiv 9,2%.
Actiunile Unilever au crescut cu 5,4%, la cel mai ridicat pret din ultimii 20 de ani, dupa ce compania a raportat vanzari peste asteptarile analistilor. Titlurile France Telecom au avansat cu 6,4%, in urma raportarii unor rezultate trimestriale peste estimari, scrie MEDIAFAX.
Indicii nationali au crescut pe 16 din 18 burse europene occidentale. Indicele londonez FTSE 100 a crescut cu 1,4%, DAX al bursei din Frankfurt cu 2,8%, iar CAC 40 al bursei din Paris cu 4,1%.
La Madrid, indicele Ibex 35 a avansat cu 6,1%, iar indicele FTSE Mib al bursei din Milano s-a apreciat cu 5,6%.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
Un brand britanic de fish and chips intră pe piața din România. Cine este...
Sursa: retail.ro
-
Test Drive Renault Clio 6 E-Tech: sustenabil și economic, dar și două neajunsuri
Sursa: green.start-up.ro
-
România în raportul How to Web: Eficiență slabă a capitalului și o scădere...
Sursa: start-up.ro
-
Cafeaua crește pulsul și tensiunea arterială: e adevărat? Ce arată dovezile...
Sursa: garbo.ro
-
VIDEO. Ministerul Afacerilor Externe: Un zbor de repatriere asistată din...
Sursa: kudika.ro