Aproximativ o suta de sindicalisti de la Oltchim au pichetat, miercuri, Ministerul Economiei, cerand acordarea salariilor restante din aprilie si reorganizarea companiei inainte de privatizare.
Sindicalistii au sustinut ca nu si-au mai primit banii din cauza faptului ca societatea functioneaza la capacitate redusa, iar pentru iesirea din impas ar fi necesara alocare a 40 de milioane de euro pentru materii prime si salarii.
Reprezentantii Ministerului Economiei i-au anuntat pe sindicalistii de la Oltchim ca vor propune Guvernului un plan minimal de masuri pentru ca societatea sa-si reia activitatea, o decizie urmand sa fie luata in cel mai scurt timp, informeaza MEDIAFAX.
Seful Oficiului Participatiilor Statului si Privatizarii in Industrie, Remus Vulpescu, a declarat, la finalul discutiilor cu reprezentantii sindicalistilor, ca reluarea activitatii Oltchim este necesara pentru cresterea sanselor de privatizare.
Vulpescu a spus ca deja se negociaza cu o serie de investitori, iar planul de masuri pe care Ministerul Economiei il va propune Guvernului ar trebui sa asigure plata salariilor restante si energia electrica necesara functionarii Oltchim.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Românca Alina Sabău, antreprenoare în fashion de lux, va deschide un nou...
Sursa: retail.ro
-
Ideea simplă care digitalizează un domeniu blocat în timp | Cum funcționează...
Sursa: start-up.ro
-
Tragedie șocantă în showbiz. Celebrele gemene Kessler au murit mână în mână,...
Sursa: garbo.ro
-
Cătălin Constantinescu, creatorul robotului RACC care salvează vieți
Sursa: kudika.ro