"Cand vorbim de credit, v-as ruga din toata inima sa spuneti cetatenilor ca atunci cand s-a luat un credit s-a creat un debit, pentru ca atunci cand se ajunge la datorie parca a facut-o Dumnezeu. Intr-o tara care a suferit atat de mult in anii '80, datoria devine un fel de bau-bau", a spus Isarescu., conform MEDIAFAX.
El a aratat ca si populatia trebuie sa constientizeze ca este responsabila intr-o masura importanta pentru datoriei externe a Romaniei din prezent.
"O parte din datoria de 90 si ceva de miliarde de euro, o parte de 20 miliarde este publica. Suparare mare. (…) Da cele cateva milioane de masini luate in leasing nu sunt credit si in partea cealalta nu sunt debit?", a afirmat Isarescu.
El a aratat ca firmele au datorii care cumuleaza 30 de miliarde de euro, iar restul revine bancilor.
"Unii dintre noi isi amintesc cum in anii '70, dupa zece ani de prosperitate au venit zece ani in care ne-am platit datoria. A fost o crima economica. Solutia Romaniei este sa avem o datorie pe care s-o putem gestiona", a mai spus Isarescu.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
Mai multe despre
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Românca Alina Sabău, antreprenoare în fashion de lux, va deschide un nou...
Sursa: retail.ro
-
Ideea simplă care digitalizează un domeniu blocat în timp | Cum funcționează...
Sursa: start-up.ro
-
Horoscop săptămânal: Care este ziua ta norocoasă în funcție de zodie în...
Sursa: garbo.ro
-
Sărbătoare 21 noiembrie - Intrarea în Biserică a Maicii Domnului sau...
Sursa: kudika.ro