Romania a convenit prin acordul de tip preventiv incheiat cu FMI sa respecte pentru acest an o tinta de deficit de 4,4%, iar pentru 2012 sa se incadreze in limita de 3%.
- "Tata" FMI nu ne da voie:
Potrivit lui Andrei Radulescu, analist la Target Capital, o masura similara cu cea a Spaniei ar putea fi luata si in Romania, dar "din nefericire trebuie sa ne tinem de programul cu FMI".
Astfel, programul de consolidare fiscala trebuie sa continue si sa se accelereze atragerea de fonduri structurale, mai ales ca riscurile unei incetiniri a economiei au crescut.
"Urmeaza momente grele si pentru buget, pentru ca, daca nu se va realiza prognoza de crestere economica, sunt periclitate si tintele de deficit", a explicat Radulescu.
In scenariul negativ, daca cresterea economica va dezamagi, Romania va trebui sa restructureze in continuare sau sa renegocieze cu FMI tintele, dar "cel mai bine este sa se taie in continuare din cheltuielile inutile si sa se investeasca".
Situatia Spaniei este oarecum similara cu cea din piata imobiliara din Romania, iar reducerea TVA la constructii este menita sa deblocheze unul dintre cele mai gripate sectoare din Spania.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
Mai multe despre
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Românca Alina Sabău, antreprenoare în fashion de lux, va deschide un nou...
Sursa: retail.ro
-
Ideea simplă care digitalizează un domeniu blocat în timp | Cum funcționează...
Sursa: start-up.ro
-
Tot ce trebuie să știi despre RODIE, fructul-minune cu multiple beneficii...
Sursa: garbo.ro
-
Daciana Sârbu, din nou îndrăgostită! Primele imagini cu iubitul ei surprinse...
Sursa: kudika.ro