Borbely a facut aceasta declaratie ca urmare a observatiei unui jurnalist ca o masina de 30 de ani, romaneasca, pentru care nu s-a platit nicio taxa de prima inmatriculare, polueaza mai mult decat o masina veche de 12 ani, inmatriculata in spatiul european, scrie MEDIAFAX.
"Nicio problema, asta depinde de politica de taxe a fiecarui stat, bine ca ati ridicat aceasta problema. Vom analiza si este in analiza, dar pentru anul viitor, sa vedem, sa introducem o taxa generala. Este o alta politica. Aceasta este politica taxei de prima inmatriculare. Nu suntem singurul stat care face acest tip de politica si taxa si nu contravine directivei Uniunii Europene. In ceea ce priveste politica de taxe, o putem discuta, asa este", a spus Borbely.
Citeste si Ce impozite platim pentru masini in 2011?
Taxa auto, in fata unei noi majorari?
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
Mai multe despre
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Adrian și Vlad Iliescu, Atelierele Ilbah: ”din nemulțumire se naște evoluția...
Sursa: start-up.ro
-
Un brand britanic de fish and chips intră pe piața din România. Cine este...
Sursa: retail.ro
-
Etalare Tarot Luna Plină în Rac din 3 ianuarie 2026: ce adevăr emoțional iese...
Sursa: garbo.ro
-
11 Ianuarie, al doilea portal 111 din 2026: poarta prin care doar cei...
Sursa: kudika.ro