"Rusia are rezerve uriase si poate furniza petrol mult timp de acum incolo, dar viitorul este al resurselor alternative, mai ieftine. Scopul este sa fim cat mai independenti de sursele rusesti de titei", a afirmat fondatorul Rompetrol, noteaza Wall-Street.
Dinu Patriciu a mai subliniat ca biomasa din Marea Neagra ar putea constitui o sursa de energie importanta care, cu tehnlogia potrivita, se poate transforma in petrol. Totodata, magnatul a precizat ca desi era hidrocarburilor este departe de a se finaliza, marile corporatii petroliere nu sunt inca pregatite sa depaseasca metodele conventionale de exploatare, potrivit NewsIn.
"Poate vom vorbi de hidrati de gaz in viitor. Sunt resursele cele mai bogate, comparativ cu restul resurselor care exista, ceea ce ar putea insemna schimbarea industriei petroliere. Cercetarea si dezvoltarea care vin din afara industriei sunt raspunsul, insa trebuie sa gandim in afara cutiei (n.r. outside of the box)", a declarat Patriciu in cadrul Forumului. De asemenea, omul de afaceri considera ca tehnologia de transport a gazelor lichefiate poate inlocui cu succes conductele.
Dinu Patriciu, a mentionat miercuri seara, la deschiderea forumului ca este "convins ca Nabucco si South Stream sunt doua proiecte in competitie. Suntem capatul vestic al Marii Negre, intr-o lume care are nevoie de podul dintre Est si Vest, care este deasupra acestei mari. Democratia trebuie sa treaca spre Caucaz". [SUA, Morningstar: Noi nu ne opunem South Stream, dar consideram ca proiectul are probleme; SUA cer Romaniei si tarilor de la Marea Neagra sa formeze o coalitie pentru securitate energetica]
Patriciu detine compania Marine Resources Exploration International SRL, care face parte din Rompetrol Holding SA, careia i-au fost concesionati 9000 de kilometri patrati in Marea Neagra, pentru explorarea resurselor de namol sapropelic.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
Test Drive Renault Clio 6 E-Tech: sustenabil și economic, dar și două neajunsuri
Sursa: green.start-up.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
România, pe podium la Europenele de haltere de la Batumi 2026: Bronz pentru...
Sursa: kudika.ro
-
Cum construiești farfuria pentru micul dejun ca să îți menții silueta și să...
Sursa: garbo.ro