BIS a anuntat ca bancile europene au redus imprumuturile in dolari efectuate de birourile din Statele Unite, fapt ce a dus la iesiri nete de capital in valoare de 259 miliarde dolari in primul trimestru al anului, ce au urmat unor iesiri nete de capital de 238 miliarde dolari in al doilea semestru din 2007.
BIS a adaugat ca bancile si-au majorat detinerile in sectorul public de creditare, in timp ce cererea de titluri cu dobanda fixa din sectorul non-bancar a scazut pentru prima oara din 2001.
In mare parte, aceasta scadere reflecta vanzarea si deprecierea obligatiunilor emise de companii si de alte entitati financiare non-bancare.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Românca Alina Sabău, antreprenoare în fashion de lux, va deschide un nou...
Sursa: retail.ro
-
Ideea simplă care digitalizează un domeniu blocat în timp | Cum funcționează...
Sursa: start-up.ro
-
Uneori prieteniile încheiate dor mai tare decât despărțirile romantice
Sursa: garbo.ro
-
Cum arăta Denise Rifai la începutul carierei sale în televiziune. Vedeta este...
Sursa: kudika.ro