Global, 2,1 miliarde utilizatori de servicii de banda larga fara fir vor genera venituri de 784 miliarde dolari pana in 2015. Cresterea cu circa 2400% a veniturilor va fi sustinuta de continua dezvoltare a tehnologiilor fara fir, de perfectionarea dispozitivelor folosite de utilizatori si de optiuni de tarifare mai flexibile.
Conform raportului, HSPA (High Speed Packet Access) va conecta 88% din totalul utilizatorilor de acces de banda larga fara fir la finele anului 2008, ponderea HSPA si HSPA+ urmand sa ajunga la 54% la finele anului 2015.
Regiunile in dezvoltare vor avea numai 17% din utilizatori la finele anului 2008, insa lipsa infrastructurilor fixe din aceste regiuni va sustine cresterea serviciilor de acces de banda larga astfel ca de aici vor proveni 57% din utilizatorii serviciilor de acces de banda larga fara fir la finele anului 2015.
Despre autor:
Citeste articolul integral in Wall-Street
Sursa: Wall-Street
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Românca Alina Sabău, antreprenoare în fashion de lux, va deschide un nou...
Sursa: retail.ro
-
Ideea simplă care digitalizează un domeniu blocat în timp | Cum funcționează...
Sursa: start-up.ro
-
Tot ce trebuie să știi despre RODIE, fructul-minune cu multiple beneficii...
Sursa: garbo.ro
-
INTERVIU EXCLUSIV: Cravata Galbenă, filmul prin care Serge Celebidachi aduce...
Sursa: kudika.ro