Potrivit Reuters, impresarul tenorului, Terri Robson, a trimis agentiei britanice de presa un SMS, in primele ore ale zilei de ieri, prin care a anuntat ca "Luciano Pavarotti a murit in urma cu o ora".
"Maestrul a purtat o indelungata si grea batalie impotriva cancerului la pancreas, care, in cele din urma, i-a luat viata. In nota care i-a definit intreaga viata si activitate, el a pastrat o atitudine pozitiva pana la sfarsit, cand a sucombat ultimelor stadii ale bolii", a spus managerul.
Luciano Pavarotti era considerat "cel mai mare tenor al lumii". Cu o voce de exceptie, una dintre cele mai indragite ale secolului, Pavarotti a stiut sa se impuna pe scenele cele mai prestigioase ale lumii, de la Scala de Milano pana la Metropolitan Opera din New York. Cu silueta sa masiva, superba sa barba neagra si zambetul sau stralucitor, Pavarotti a cucerit milioane de oameni.
Marele tenor a inceput un ultim turneu mondial in 2004, pe care l-a intrerupt insa, in iulie 2006 pentru a se opera de cancer la pancreas, informeaza NewsIn.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Cine sunt speakerii Green Forum 2026: Cum finanțăm?
Sursa: green.start-up.ro
-
Hollywood-ul este în alertă! Actor celebru, găsit înjunghiat în fața locuinței
Sursa: kudika.ro
-
Horoscop bani săptămâna 8-14 iunie: Venus în Rac îți deschide portofelul!...
Sursa: garbo.ro