Pentru o camera simpla intr-un hotel de patru stele s-a cerut in perioada sommet-ului 500 de euro. Este exemplul dat de secretarul de stat pentru francofonie, Cristian Preda, pentru a arata ca hotelierii au practicat "preturi exorbitante". Acum pretul unei camere in hotelurile din aceasta categorie este cu aproximativ 50% mai mic. La hotel Majestic, de exemplu, o camera single costa 166 de euro, la Lido 220 de euro, iar la Novotel 270 de euro.
Sesizare
MAE a fost sesizat in privinta preturilor mari chiar de participantii la sommet care trebuiau sa-si plateasca singuri cazarea. Autoritatile romane au platit cazarea doar pentru delegatiile oficiale. Pentru restul participantilor au platit tarile de provenienta, insa numarul lor s-a redus semnificativ, sustin oficialii romani, datorita preturilor mari practicate de hoteluri cu aceasta ocazie. Ca urmare, MAE a sesizat Consiliul Concurentei.
Despre autor:
Sursa: Cotidianul
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Românca Alina Sabău, antreprenoare în fashion de lux, va deschide un nou...
Sursa: retail.ro
-
Ideea simplă care digitalizează un domeniu blocat în timp | Cum funcționează...
Sursa: start-up.ro
-
5 hobbyuri care combat stresul acumulat și îți redau echilibrul interior
Sursa: garbo.ro
-
30 Noiembrie: Ziua în care toamna își ia rămas bun. Venus în Săgetător...
Sursa: kudika.ro