Reprezentativa feminina a Romaniei s-a clasat pe locul II in grupa B a Cupei Europei la atletism de la Milano si a ratat obiectivul de a reveni in Superliga. Echipa masculina a ocupat pozitia a IV-a si se mentine, si in acest an, in Liga I.

Atletismul romanesc nici nu s-a facut de ras, dar nici nu a spart gura targului la Supercupa Europei. Chiar daca fetele au ratat obiectivul, calificarea in Superliga, au demonstrat ca pot face fata cu brio, in cateva probe, atat la Campionatele Mondiale de la Osaka, dar si Olimpiada de la Beijing. Sportivele din Romania au acumulat in cele doua zile de concurs 123 de puncte, fiind devansate de Italia, cu 139 de puncte, care a obtinut, datorita acestei performante, accederea in Superliga. Cea mai buna clasare, locul 1, a fost reusita de Cristina Vasiloiu, in proba de 1.500 m, cu timpul 4:09.06, si de stafeta de 4x400 m, formata din Liliana Popescu, Taisia Crestincov, Ionela Tarlea (foto) si Iuliana Popescu (3:30.22).