BCMUS Pitesti s-a calificat in finala campionatului natio- nal dupa un joc intrerupt pentru 10 minute cu Dinamo Gealan.
Semifinala play-off-ului masculin de baschet dintre BCMUS Pitesti si Dinamo Gealan s-a incheiat cu un scandal monstru
Semifinala play-off-ului masculin de baschet dintre BCMUS Pitesti si Dinamo Gealan s-a incheiat cu un scandal monstru, provocat de oaspeti, care au iesit de pe teren cu 5,9 secunde inainte de final. Dinamovistii au contestat astfel fata de deciziile arbitrilor Stelian Banica (Bucuresti), Doru Vinas (Cluj) si Laurentiu Grigoras (Buzau), iar la semnul chestorului Marcel Popescu (foto), comandantul clubului, s-au retras la vestiare. Arbitrii tocmai dictasera eronat fault in atac si doua aruncari libere pentru BCMUS Pitesti, la scorul de 75-74 pentru Dinamo. Dinamovisti au parasit imediat suprafata de joc, facand semne obscene la adresa publicului care ii fluiera, iar odata ajunsi la vestiar au spart usa de termopan a incaperii, un scaun de toaleta si un geam. "Este o rusine ce se intampla in baschetul romanesc. Nu mi s-a intamplat niciodata sa vad o asemenea furaciune. Am scos echipa pentru ca este inadmisibil ca dupa atatea miliarde bagate in acest sport sa fim furati de o asemenea maniera", a spus, nervos, chestorul Marcel Popescu, imediat dupa retragerea echipei de pe teren. La randul sau, antrenorul Alexandru Vinereanu a comentat: "Imi este greu, atat in calitate de fost jucator, cat si in calitate de antrenor, sa diger o asemenea magarie. Ne-au tocat tot meciul". Dupa aproximativ 9 minute in care au ramas la vestiare, in conditiile in care regulamentul prevede ca se poate declara forfait abia dupa 10 minute de asteptare, dinamovistii au revenit pe teren si, dupa inca o runda de discutii cu arbitrii si cu observatorii, jocul a fost reluat cu cele doua aruncari libere executate si transformate de Eliott Hatcher. BCMUS Pitesti a preluat conducerea, scor 76-74, iar antrenorul Georgel Ziguli a cerut time-out. Jocul s-a reluat cu un atac al dinamovistilor, care a ramas, insa, fara rezultat pe tabela de marcaj, iar BCMUS Pitesti a ridicat la 3-1 scorul general al semifinalei cu Dinamo, disputata in sistemul "cel mai bun din cinci meciuri", si a reusit calificarea in finala. (RZS)