"Valoarea eurobondurilor va fi de doua miliarde dolari. Organizatorii sunt aceleasi opt banci", a precizat sursa, cu referire la cele opt banci pe care compania Rosneft le-a mandatat sa aranjeze un credit de 22 miliarde dolari, cel mai mare credit istoric pentru un datornic rus. "Maturitatea obligatiunilor urmeaza sa fie stabilita si va fi probabil de sapte pana la zece ani", informeaza NewsIn. Reprezentantii companiei controlate de stat Rosneft au refuzat sa comenteze. Rosneft a spus luna trecuta ca a acceptat sa imprumute suma de 22 miliarde dolari de la opt banci occidentale, ca sa cumpere active ale firmei falimentare YUKOS.
Cele opt banci sunt ABN Amro, Barclays, BNP Paribas, Citigroup, Calyon, Goldman Sachs, JP Morgan si Morgan Stanley. Statul rus vinde activele companiei YUKOS, ca sa recupereze datorii fiscale de peste 26 miliarde dolari. Activele YUKOS includ cinci rafinarii mari si o productie de petrol de peste 400.000 barili de petrol pe zi.
Rosneft este unul dintre cei mai mari creditori ai companiei YUKOS si majoritatea castigurilor obtinute la licitatie vor fi inapoiate companiei Rosneft, careia i se va achita astfel majoritatea datoriei, au spus bancherii. Reprezentantii Rosneft au spus ca dupa achizitie vor rambursa, extinde sau finanta imprumuturile facute prin instrumente pe termen lung.
Despre autor:
Sursa: Curierul National
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Românca Alina Sabău, antreprenoare în fashion de lux, va deschide un nou...
Sursa: retail.ro
-
Ideea simplă care digitalizează un domeniu blocat în timp | Cum funcționează...
Sursa: start-up.ro
-
Tot ce trebuie să știi despre RODIE, fructul-minune cu multiple beneficii...
Sursa: garbo.ro
-
INTERVIU EXCLUSIV: Cravata Galbenă, filmul prin care Serge Celebidachi aduce...
Sursa: kudika.ro