Este a saptea majorare decisa de BCE din decembrie 2005. Majorarea anterioara a avut loc in decembrie 2006, de la 3,25% la 3,50%. Analistii economici au estimat ca BCE va creste rata dobanzii de politica monetara la 3,75% si va lasa deschisa posibilitatea unor majorari ulterioare.
Analistii s-au bazat pe evolutia favorabila a economiei europene, precum si pe afirmatiile presedintelui BCE, Jean Claude Trichet, care a aratat luna trecuta ca riscurile inflationiste impun o vigilenta sporita. Pietele sunt acum preocupate de semnalele pe care le-ar putea transmite BCE in legatura cu noi eventuale majorari. Anul trecut, economia zonei euro a crescut in cel mai rapid ritm din ultimii sase ani, in vreme ce scaderea preturilor petrolului si aprecierea euro au redus presiunile inflationiste. Pe de alta parte, evolutiile inregistrate in ultima saptamana pe pietele financiare si incertitudinea privind presiunile asupra preturilor ar putea conduce la o noua inrautatire a perspectivelor. Tot ieri, Banca centrala a Marii Britanii a mentinut rata dobanzii la 5,25%, insa pietele financiare sunt de parere ca, in curand, ar putea urma o majorare a costului creditelor, relateaza Reuters, preluata de Mediafax. Majoritatea analistilor a mizat pe o majorare a ratei in cursul sedintei din aceasta luna. Ei sunt de parere ca banca centrala a Marii Britanii va astepta, inainte de a lua o noua decizie, sa vada ce efect vor avea cresterile, din august, cu trei sferturi de punct procentual asupra consumatorilor si companiilor.
Despre autor:
Sursa: Curierul National
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
Test Drive Renault Clio 6 E-Tech: sustenabil și economic, dar și două neajunsuri
Sursa: green.start-up.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Andreea Raicu, reacție tranșantă la piesa Mamacita: M-a întristat cât de...
Sursa: kudika.ro
-
Horoscop bani săptămâna 20-26 aprilie: Ce zodii dau lovitura financiară
Sursa: garbo.ro