Serban Iepure este de parere ca decizia bancii centrale se va reflecta cu siguranta in activitatea Biroului de Credit "in primul rand, in mod direct", intrucat se vor primi mai multe solicitari de eliberare a rapoartelor de credit, "pentru ca un prim filtru pana acum, inaintea informatiilor pe care Biroul de Credit le detinea, il constituia incadrarea aceea a veniturilor in gradul de indatorare".
"Dupa parerea mea, este o decizie pozitiva si inclusiv din punctul de vedere al Biroului de Credit, nu ma astept ca acum bancile sa se relaxeze total si sa acorde credite cu mare larghete, ci ma astept ca sa-si asume singure si sa cantareasca singure riscul", a mai mentionat Iepure. Cu toate acestea, Serban Iepure se asteapta ca activitatea de creditare sa inregistreze o crestere "intr-o oarecare masura".
In ceea ce priveste planul de scoring, pe care Biroul de Credit urmeaza sa il elaboreze, Serban Iepure a mentionat faptul ca "este un proiect ulterior extinderii de informatie pozitiva la Biroul de Credit, fiindca de plecarea cu un scoring bun al Biroului de Credit depinde extinderea raportarii de informatie pozitiva". Momentan, proiectul de scoring nu are un calendar implementat, insa directorul general al Biroului de Credit este de parere ca acest proiect ar putea fi implementat in anul 2008.
Legat de aceeasi decizie a BNR, Lucian Anghel, director in BCR, este de parere ca anumiti clienti cu venituri peste medie vor obtine, probabil, un credit in conditii mult mai bune, dar nu toti solicitantii vor beneficia de obtinerea unui imprumut mai usor.
Totodata, Anghel crede ca decizia BNR este extrem de importanta, dar una dintre cele mai importante consecinte ale acestei decizii va fi accea ca "bancile probabil vor realiza o serie de modele automate de scoring, prin care vor incerca sa modeleze profilul fiecarui segment de clienti si vom asista astfel, pentru anumiti clienti, chiar la o mentinere a acestui plafon, deci nu toti clientii trebuie sa se astepte ca reducerea va avea un impact pozitiv asupra lor".
Despre autor:
Sursa: Curierul National
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Un brand britanic de fish and chips intră pe piața din România. Cine este...
Sursa: retail.ro
-
Ochelarii pentru nevăzători .lumen, dezvoltați de o echipă din România,...
Sursa: start-up.ro
-
Horoscop bani 12–18 ianuarie 2026 – Claritate, echilibru și decizii...
Sursa: garbo.ro
-
Replica care l-a enervat pe Trump! Ce i-a transmis George Clooney după ce a...
Sursa: kudika.ro