Cei zece membri ai Grupului de Studiu pentru Irak au avut nevoie de numai sase luni pentru a-si da seama ca, pentru ""a domni"" mai linistit in urmatorii doi ani, seful Administratiei SUA, George W. Bush, ar trebui sa-si schimbe intreaga viziune politica pentru Golful Persic, scrie revista americana The Time.
Nu aceeasi parere au impartasit-o politicienii de la Bagdad, care au declarat pentru AFP ca ""Statele Unite sunt o forta de ocupatie in Irak, motiv pentru care se fac responsabile pentru situatia interna"". Si Siria s-a sesizat, catalogand raportul ca ""obiectiv"".
SOLUTII ""ELEGANTE"". Raportul Comisiei conduse de republicanul James Baker recomanda Casei Albe retragerea trupelor combatante din Irakul post-Saddam si dezvoltarea legaturilor diplomatice cu tarile regionale, in special cu Siria si Iranul. Aceste teme au fost dezbatute de Bush si premierul britanic Tony Blair, in cursul vizitei acestuia la Washington.
Despre autor:
Sursa: Jurnalul National
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Românca Alina Sabău, antreprenoare în fashion de lux, va deschide un nou...
Sursa: retail.ro
-
Ideea simplă care digitalizează un domeniu blocat în timp | Cum funcționează...
Sursa: start-up.ro
-
Horoscop săptămânal: Care este ziua ta norocoasă în funcție de zodie în...
Sursa: garbo.ro
-
Cum să trimiți cele mai sexy sms-uri care îl vor face să se gândească la tine...
Sursa: kudika.ro